Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
KGHM Polska Miedź S.A. laureatem Nagrody Emerging Market Champions

2 października br. podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Emerging Market Champions.

Decyzją czołowych ekspertów związanych z polską gospodarką laureatem pierwszej edycji Konkursu Emerging Market Champions został KGHM Polska Miedź S.A. Koncern z Lubina od ponad 50 lat zapewnia dostawę miedzi i innych metali Polakom, ale także mieszkańcom odległych zakątków świata. Posiada projekty rozwojowe w Polsce, Kanadzie, Chile i na Grenlandii. Dzięki przyjaznemu przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX - największej w historii Polski akwizycji - KGHM jest dzisiaj firmą globalną, której marka jest rozpoznawalna na całym świecie. Nagrodę z rąk Prezesa Zarządu Citi Handlowy Sławomira S. Sikory oraz Ministra w Kancelarii Prezydenta Olgierda Dziekońskiego odebrał Wiceprezes KGHM Marcin Chmielewski.

Od lewej Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, Marcin Chmielewski, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Olgierd Dziekoński, Minister w Kancelarii Prezydenta RP

 

Marcin Chmielewski, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Spośród 36 wskazanych przez ekspertów firm, Kapituła konkursu wybrała laureata. Oceniała następujące wskaźniki: wartość inwestycji dokonanych zagranicą, charakter tych inwestycji, skalę działalności, sprawność funkcjonowania firmy zagranicą, zasięg geograficzny inwestycji oraz innowacyjność firmy.

Wręczenie Nagrody poprzedziła dyskusja panelowa zatytułowana "Jak dziś konkuruje świat?", w której wzięli udział:

  • Adam Jasser, prezes, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska
  • Marc C. Merlino, szef Bankowości Globalnej, Citi, Wielka Brytania
  • Kalman Mizsei, profesor, Central European University, Węgry
  • Beata Stelmach, dyrektor generalna General Electric na Polskę i kraje bałtyckie, Polska

Panel dyskusyjny "Jak dziś konkuruje świat?", na obu zdjęciach od lewej: prof. Kalman Mizsei, Beata Stelmach, Marc C. Merlino, Adam Jasser i Andrzej Olechowski

Debatę moderował były minister finansów i spraw zagranicznych RP Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej Citi Handlowy.

Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy

Celem Nagrody jest uhonorowanie polskich firm, które przekroczyły granice naszego kraju i prężnie rozwijają się poza jego granicami, mówił Prezes Zarządu Citi Handlowy, Sławomir S. Sikora. Od wielu lat Polacy systematycznie poprawiają swoją pozycję we wszelkich rankingach przedsiębiorczości. Zgodnie z ostatnimi danymi Komisji Europejskiej Polska jest czwartym krajem Unii pod względem liczby nowo utworzonych firm - tuż za Włochami, Niemcami i Francuzami. W gronie tym są zarówno duże koncerny, jak i start-upy, które innowacyjnością i entuzjazmem zdobywają serce globalnego konsumenta, dodaje.

Z powodu uroczystego otwarcia nowej kopalni w Chile, które miało miejsce podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Herbert Wirth nie mógł uczestniczyć w gali. Za wyróżnienie firmy podziękował za pomocą nagrania video: Jest to niezwykłe wyróżnienie dla nas i dla wszystkich pracowników KGHM za to, że od kilku lat staramy się wcielić ideę bycia firmą globalną, firmą, która ma konkurować na rynku międzynarodowym w zakresie miedzi, molibdenu, srebra czy też innych metali.

Ideą Konkursu Emerging Market Champions jest promowanie pozytywnych praktyk działań gospodarczych w wymiarze międzynarodowym, a także budowanie wizerunku przedsiębiorczości w świadomości społecznej oraz przełamywanie stereotypów. Konkurs realizowany jest pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogła jedynie Rada Ekspertów - grono kluczowych liderów opinii związanych z polską gospodarką i środowiskiem biznesowym, zaproszonych przez organizatora. W konkursie wzięły udział przedsiębiorstwa, które na rynku funkcjonują co najmniej 3 lata, a swoim zasięg przekraczają terytorium jednego państwa.

Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego