Edukacja finansowa
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Mikroprzedsiębiorca Roku 2014

Prestiżowy tytuł "Mikroprzedsiębiorca Roku 2014" otrzymała firma inspirująca się japońskimi metodami zarządzania, produkująca urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej.

17 czerwca 2014 roku w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się uroczysta gala przyznania nagród w X jubileuszowej edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2014.

Do X edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 272 firm. Kapituła, obradująca w składzie:

 • Andrzej Arendarski - Prezes Krajowej Izby Gospodarczej,
 • Jerzy Bartnik - Prezes Związku Rzemiosła Polskiego,
 • prof. Andrzej Jacek Blikle - Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych,
 • Henryka Bochniarz - Prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan",
 • Grzegorz Galusek - Dyrektor Microfinance Centre,
 • Marek Goliszewski - Prezes Business Centre Club,
 • Bożena Lublińska-Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
 • Jacek Hanke - Prezes Zarządu Digital Core Design, Mikroprzedsiębiorca Roku 2013,
 • prof. Elżbieta Mączyńska - Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
 • Andrzej Malinowski - Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Tomasz Pol - Dyrektor Pionu Zarządzania Produktami Detalicznymi, Usługami Maklerskimi i Segmentami, Citi Handlowy,
 • Piotr Szczepański - Prezes Fundacji Wspomagania Wsi,
 • Dariusz Żuk - Prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Zdecydowała, iż zwycięzcą X jubileuszowej edycji zostanie firma SANT-TECH, producent urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej, m.in. piaskarek i śrutownic stosowanych w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Impulsem do powstania firmy były obserwacje właściciela, jak japońskie firmy są zarządzane. Dbałość o każdy detal i holistyczne podejście do prowadzenia biznesu okazały się kluczem do sukcesu SANT-TECHu. Firma od momentu rozpoczęcia działalności zwiększyła przychody pięciokrotnie, notując corocznie wzrost o 80%! W najbliższej przyszłości tegoroczny laureat planuje stworzenie sieci franchisingowej na terenie całej Europy oraz kooperację z dystrybutorami maszyn na rynkach zagranicznych.  Już teraz eksportuje on swoje produkty m.in. do Anglii, Francji, Rumunii i Estonii.

Laureat konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2014, SANT-TECH sp. z o.o.

Kapituła Konkursu przyznała także trzy wyróżnienia w każdej z trzech kategorii START, PROGRES i SENIOR o łącznej wartości 45 000 zł. Otrzymały je: Centrum Monitorowania Opinii Internautów, zajmujące się badaniem opinii w internecie, RKPK, firma świadcząca nowatorskie usługi tłumaczeniowe dla osób niesłyszących i INTEX Ośrodek Innowacji Technicznych i Kooperacji, producent innowacyjnych ciągników elektrycznych. 

 

Kategoria START

Spośród najmłodszych przedsiębiorstw, założonych po 1 stycznia 2011 roku, największe uznanie zdobyło Centrum Monitorowania Opinii Internautów, które specjalizuje się w szczegółowym badaniu Internetu. Eksperci firmy monitorują wypowiedzi z aż siedmiu krajów Europy, m.in. z Czech, Litwy czy Węgier.

Kategoria PROGRES

W kategorii PROGRES, dla przedsiębiorstw powstałych między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2010, najlepsza okazała się firma RKPK, która jako jedyna w Polsce świadczy usługi tłumaczeniowe języka migowego na taką skalę. Dzięki portalowi migam.pl osoby niesłyszące z pomocą tłumaczy mogą bezpłatnie umówić się do lekarza czy "zadzwonić" po hydraulika. Co więcej, RKPK pracuje nad automatycznym tłumaczem, który ma umożliwić osobom niesłyszącym porozumiewanie się z tymi, którzy w ogóle nie znają języka migowego.

Kategoria SENIOR

W tym roku nagroda w kategorii SENIOR (dla firm zarejestrowanych przed 1 stycznia 2007) przypadła firmie INTEX Ośrodek Innowacji Technicznych i Kooperacji zajmującej się produkcją specjalistycznych ciągników elektrycznych i wózków widłowych. Przedsiębiorstwo dostarcza rozwiązania technologiczne do globalnych potentatów działających w Polsce, m.in. Bridgestone, ABB, GlaxoSmithKline, NISSAN, Trelleborg. INTEX otrzymał wyróżnienie dodatkowe w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2013.

Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienia dodatkowe, które otrzymali:

 • Anna Szkulmowska, Dyrektor Zarządzający AM2M, firmy prowadzącej badania z zakresu obrazowania biomedycznego.
 • Paulina Nowak, Prezes Zarządu Spółdzielni socjalnej "Bajkolandia", miejsca zabaw dla dzieci i jedynej w powiecie szkoły rodzenia.
 • Dariusz Bułka, właściciel firmy CYBID, która jako jedyny podmiot w Polsce opracowuje autorskie rozwiązania IT w zakresie rekonstrukcji zdarzeń drogowych i kryminalnych.
 • Bartłomiej Leśniewski i Karol Szufladowicz, właściciele Good Looking Studio, działającej na styku sztuki i reklamy. Specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach na ścianach budynków.
 • Małgorzata i Dariusz Pucer, właściciele Pasieki Pucer, firmy rodzinnej, zajmującej się produkcją różnych rodzajów miodu.
 • Andrzej Osysko, Prezes Zarządu firmy Pneumotechnika sp. z o.o. zajmującej się produkcją wysokospecjalistycznych urządzeń do wykonywania badań współczynnika tarcia nawierzchni drogowych.
Wyróżnionym firmom nagrodę wręczył Tomasz Daniun, Dyrektor Biura Zarządzania Akwizycją i Portfelem Klientów, Citi Handlowy

Wręczenie nagród w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2014 poprzedziła prezentacja badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy dotyczących sektora mikroprzedsiębiorstw w Polsce "Ekspansja mikrofirm". Badania zostały wykonane przez PBS Polska

Wyniki badań stały się punktem wyjścia do panelu dyskusyjnego dotyczącego przemian, jakie zaszły w polskich mikrofirmach od początku trwania konkursu, czyli w ciągu 10 lat. Na ten temat debatowali: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Marek Szczepanik, zastępca Prezes Zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Jacek Hanke, Prezes Zarządu Digital Core Design, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu. Dyskusję poprowadził Cezary Szymanek, redaktor naczelny Bloomberg BusinessWeek Polska.

Celem konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku jest wspieranie mikroprzedsiębiorczości, będącej jedną z podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Patronat honorowy nad X edycją konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku objął Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Partnerem merytorycznym konkursu jest Microfinance Centre oraz Koalicja na rzecz mikroprzedsiębiorczości, w skład której wchodzą: Business Centre Club, Inicjatywa Firm Rodzinnych, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Przedsiębiorcza, Polski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego.

Patronat honorowy


Partner merytoryczny Konkursu


Koalicja na rzecz mikroprzedsiębiorczościPatronat medialny