Aktualności
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
21 grudnia 2011
Kronenberg. Dzieje fortuny


W grudniu 2011 staraniem Fundacji Kronenberga, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Andrzeja Żora pt. "Kronenberg. Dzieje fortuny".

Jest to pierwsza pełna biografia patrona Fundacji i założyciela Banku Handlowego w Warszawie S.A.

Leopold Kronenberg był XIX-wiecznym finansistą, filantropem i mecenasem kultury. Jego postać nie jest powszechnie znana, choć majątek oraz zaangażowanie na różnych polach życia społecznego i kulturalnego nie miało sobie równych wśród wielkiej finansjery XIX stulecia. Jak pisał autor "Narodzinom kapitalizmu w Polsce nie poświęcano ostatnio zbyt wiele uwagi. Prace traktujące o dziewiętnastowiecznych przemianach ustrojowych zagubiły się niemal w powodzi publikacji militarno-martyrologicznych. W świadomości zbiorowej przetrwały bardziej w postaci wizualnej, za sprawą ekranizacji "Lalki" czy "Ziemi obiecanej", niż w formie usystematyzowanej wiedzy o procesach rozwojowych w gospodarce i życiu społecznym [...]. Ale na pytanie o twórców polskiego kapitalizmu reakcja Polaków jest błyskawiczna i jednoznaczna: Kronenberg!"

Pojawienie się książki na rynku zostało połączone ze spotkaniem promocyjnym, które odbyło się 19 grudnia 2011 roku. W jego trakcie panowie prof. Marek Belka i Sławomir S. Sikora przybliżyli dokonania Leopolda Kronenberga i wkład Banku Handlowego w historię polskiej bankowości, a autor - wcielając się w postać Kronenberga - udzielił wywiadu Jackowi Żakowskiemu.

Serdecznie zapraszamy do lektury.